tren

Seksiyonel Kapı Tamiri

Seksiyonel Kapı Tamiri

Seksiyonel kapı tamiri, mekanik bakımın yanı sıra elektronik bakım da gerektirmektedir. Seksiyonel kapılar fonksiyonel anlamda çok yönlü olduğundan dolayı işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Atmosferde bulunan havanın yer değiştirmesini engellemektedir. Diğer garaj kapılarına göre ise oldukça seri ve hızlı çalışmaktadır. Oluşacak olan hava kirliliği ve gürültü kirliliğinin engellenmesi sayesinde en çok tercih edilen kapı türüdür.

Günümüzdeki sanayileşmenin getirdiği gürültü ve hava kirliliği çok üst boyutta olmasına karşın şehir içinde ve sanayi ortamlarında bulunan firmanızda gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz sessiz bir kapı türüdür. İstenilen yapı ve duvara göre biçimlendirilip farklı şekillerde de yapılabilmektedir. Yapılması gereken elektronik bakım uzman ekiplerce yapılmalı ve sağlamlığından emin olunmalıdır. Birçok farklı çeşitte seksiyonel kapı bulunmaktadır.

Dikey açılım gösteren, yatay açılım gösteren ve 90 derece açılım gösteren kapı modelleri de bulunmaktadır. Kişisel bir tercih olarak parmak izi sistemi veya kartlı sistem ile giriş çıkış kontrolü yapılabilmektedir. Bir araya gelen tüm parçalar seksiyonel kapının sağlıklı ve doğru bir şekilde açılması için gereklidir. Sağlamlığı oluşturan parçaların arızası sonucunda ya da hasar görmesi sonucunda tamir için sebepler ortaya çıkmaktadır.

Genelde bu tarz kapılara takılan motorlar ya da sistemler hemen bir hasar meydana getirmezler, ancak hareketli olan parçalar zamanla açılıp kapanmayla birlikte ve kullanım sıklığınıza bağlı olarak bazı hasarlar meydana getirebilirler.

Seksiyonel Kapı Tamiri Hangi Bölümlerine Uygulanır?

Seksiyonel kapılar, tam otomatik kapı sistemleri olmasından dolayı ya bir motora ya da elektrik bağlantısına ihtiyaç duyarlar.  Uzaktan kullanım sağlamak amacıyla da uzaktan kumanda ya da bir alıcı gerekmektedir. Kapınızda bir sorun varsa ve açılmıyorsa kumandada,  alıcıda ya da motorunda oluşan kısa devreden kaynaklı bir arıza olması mümkündür.

Herhangi bir yere başvurmadan öncesinde kumandanıza göz atmayı denemelisiniz. Eğer ki pillerinizde ya da kumandanızda bir sorun olmadığından eminseniz manuel bir yolla açmayı deneyebilirsiniz. Sistem ayarlanırken herhangi bir elektrik kesintisinde kullanılabilmesi amacıyla manuel donanımlar da yüklenmiştir. Eğer bu işlemleri yaptıysanız, işi bilen birilerini aramaya geçebilirsiniz.

Mekatronik sistem olan seksiyonel kapılar, elektriği ve mekanik sistemi bir arada bünyesinde bulundurmaktadır. Kapınız hem manuel hem de alıcı yolu ile uzaktan açılmıyorsa, sıkıntı hem mekanik bölümünde hem de elektrik bölümündedir. Bu durumların oluşması durumlarında ise,  seksiyonel kapının türüne göre arıza tespiti yapılmalıdır.

Arızanın kaynağı bulunduğunda tamir işlemleri hemen başlayabilir. Eğer kapınızın bakımlarını düzenli olarak yaptıran biriyseniz şanslısınız demektir, tamir işlemi çok uzun ve zorlu olmayacaktır. Ancak düzenli bakımları yaptırmadıysanız, tamir işi biraz daha uzun sürebilir. Hasarlı parçaların tespitinin yapılmasının ardından tamirat işlerine başlanır. Hasarlı parçanın onarımının mümkün olmadığı anlaşılırsa eğer, hasarlı parça orijinal bir parça ile değiştirilir. Tüm bu durumların her anında iş yeri sahibinin bilgilendirilmesi ve parça değişim izninin alınması son derece önemlidir.

Whatsapp
Mahmut Çevik
Mahmut Çevik
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?