tren

Seksiyonel Kapı Yedek Parça

Seksiyonel Kapı Yedek Parça

Seksiyonel kapı Yedek Parça, ama adını İngilizceden çeviri olan sectional door ve adından almıştır. Ülkemizde farklı bir isim ile anılmaktadır. Sectional bilindiği üzere parça, bölüm anlamına gelmektedir. Kapının ana maddesi panellerden oluştuğu için panellerin her birini bir parça olarak düşünmüşlerdir. Paneller, kapının kapanmasıyla birlikte direkt olarak birbirine geçmektedir. Her panel birbirine 2 sağ ve 2 sol olmak üzere toplam 4 tekerlek sistemi bağlıdır.

Çalışma yönü bakımından sürekli hareket eden kısımlarının ağırlığı torsiyon yaylar ile karşılanmaktadır. Paneller kızak sistemi içerisinde dönen tekerlekler yardımı ile kayan bir sistemdir.

  1. Seksiyonel Kapı Yayı:

Bu yay sistemi, yayın kıvrım yönüne doğru kurulmaktadır ve bu yöne doğru bir kuvvet oluşturmaktadır. Oluşturulan halatlar yoluyla kapının tam altına bağlanarak kapının ağırlığının yaylara aktarılması sağlanır.

Bahsi geçen bu yayların satışının yapılmasıyla birlikte üreten firma verdiği garanti ömrünü sonlandırdığı zamanlarda yaylarda kopmalar ve kırılmalar gerçekleşmektedir. Normal düzeydeki bir seksiyonel kapının yayının ortalama ömrü 15000 turdur.

Seksiyonel kapı yedek parça türleri arasında yay en hassas olanlardan biridir. Yayın kırıldığında ilgili firma ile iletişime geçilmelidir. Montaj anında kapının en tehlikeli bölümü yaydır. Tecrübesi olmayan kimse müdahale etmemeli ve dikkatli olunmalıdır. Kapıda kullanılan yayların iki çeşit hammaddesi vardır.

  • Seksiyonel Kapı Fren Sistemi:
  • Bu sistem ürünün uç noktasında sertleşmiş metal bulunmakta ve halat kopma gibi durumlarda

tekerler raya saplanarak frenleme sistemini devreye sokmaktadır. Fren sisteminin mekanizması yaylardan oluşmaktadır. Fren sisteminin kusursuz çalışması için montajın profesyonelce yapılması gerekmektedir.1.    Seksiyonel Kapı Paneli:


Whatsapp
Mahmut Çevik
Mahmut Çevik
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?