tren

Seksiyonel Kapı

Seksiyonel Kapı

Seksiyonel Kapı Nedir?

Seksiyonel Kapı bulundukları ortamı dış mekândan ayıran, hem güvenlik hem de yalıtım açısından kullanışlı ürünleridir. Bir kapının güvenlikli ve yalıtım konusunda yetkin olması, özellikle fabrika ve oto galeriler için oldukça önemlidir. Bu amaçla otomatik kapı sistemleri imal edilmektedir. Otomatik kapı sistemleri içinde ise en kullanışlı ve güvenlikli olanı ise seksiyonel kapı çeşitleridir. Peki, seksiyonel kapı nedir, özellikleri nelerdir?

Seksiyonel Kapı Bakımı ve Kullanımı

Seksiyonel kapıların belli aralıklar ile bakımı yapılması gerekmektedir. Eğer düzenli olarak bakımları yapılırsa uzun yıllar boyunca kullanılabilirler. Yine düzenli olarak bakımı yapılan kapıların kullanım ömrü ise yaklaşık olarak 12 yıldır. Tüm bunların yanında ne sıklıkta kullanıldıkları, bu kapıların kullanım ömrünün artmasını ya da azalmasını belirleyen bir unsurdur. Seksiyonel kapıları daha uzun süre kullanmak için işinde uzman bir seksiyonel kapı servisi ile çalışmanın ve periyodik olarak bakım yaptırmanın önemi oldukça büyüktür.

Seksiyonel Kapı Özellikleri

Seksiyonel kapılar, otomatik kapı sistemleri içerisinde en çok tercih edilenlerdendir. Bu kapılar özellikle garaj, oto galeri, fabrika ve depo gibi alanlarda kullanılırlar. Ancak seksiyonel kapıların rağbet görmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli olanı ise sağladıkları yalıtımdır. Hem ısı hem de ses yalıtımı sağlayan bu otomatik kapılar, kullanıldıkları ortamın dışarıdaki iklim ve sesten etkilenmelerinin önüne geçerler.

Seksiyonel özellikteki kapılar, özellikle araç giriş ve çıkışının çok yoğun olduğu mekânlar için idealdir. Çünkü bu kapılar, uzaktan kumanda ya da buton ile kolaylıkla açılıp kapanabilirler. Otomatik ve manuel olarak üretilebilen sunan kapılarda kullanım kolaylığı ön plandadır. Özellikle kullanıcıların pratik bir şekilde kullanabilmeleri adına ergonomik olarak tasarlanır ve bu doğrultuda imal edilirler.

Bu kapı çeşitleri genellikle kumandalı kapama sistemi ile yönetilirler. Ancak bunun yanında buton ile ya da akıllı sistemler ile yönetilenler de mevcuttur. Açma-kapama butonu ile kullanılan seksiyonel kapıların kullanım alanı daha çok depolardır. Ancak istenirse farklı mekânlar için de tercih edilebilirler.

Seksiyonel Kapı Çeşitleri

Seksiyonel özellikte üretilen kapıların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasına Full View Seksiyonel Kapılar, Hidrolik Motorlu Seksiyonel Kapılar ve Panelli Seksiyonel Kapılar yer almaktadır. Bu kapıların özelliklerini kısaca açıklayalım.

  • Full View Seksiyonel Kapılar: Bu kapılar, diğer seksiyonel kapılara göre farklılık gösterirler. Çünkü bu kapılar şeffaf bir yapıya sahiptir. Akrilik malzemeden imal edilen Full View kapılar, özellikle dışarıdan içerisinin görünmesinin gerektiği otomobil galerilerinde kullanılmaktadır. Bu kapılar sadece oto galerilerinde değil, ışık giriş ve çıkışının önemli olduğu her türlü mekân için kullanılabilirler.
  • Hidrolik Motorlu Seksiyonel Kapılar: Bu seksiyonel kapılar, “Fidelity” sistemine sahiptir. Yine 500 bin hareket garantisi ile kullanıma sunulan kapıların ömrü, günlük kullanım sayısına bağlıdır. Yine günlük olarak yoğun bir şekilde kullanılan kapıların ömrü hızlı bir şekilde tükenmektedir.
  • Panelli Seksiyonel Kapılar: Hem işlevleri hem de tasarımları bakımında eşsiz olan bu kapılar, oldukça emniyetlidir. Bulundukları mekâna yalıtım konusunda katkı sağlayan panelli kapılarda panellerin daha uzun olması nedeniyle bağlantı daha azdır. Bu da kapıların çok daha güçlü ve dayanıklı olmalarını sağlamaktadır.

Panelli seksiyonel kapılar, farklı malzemelerden imal edilebilmektedir. Çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum gibi malzemelerden üretilebilen kapılar, daha pek çok avantaj sunarlar. Bunlar arasında korozyon ve yoğuşma gibi problemleri ortadan kaldırmaları yer almaktadır. Manuel ya da otomatik olarak açılabilen panelli kapılar, aynı zamanda sessiz çalışmaları nedeniyle de tercih edilirler. Ayrıca kapıların kullanımı sırasında halat kopması gibi durumlar ile karşılaşılma riskine karşı koruma diski de bulunmaktadır.

Whatsapp
Mahmut Çevik
Mahmut Çevik
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?