tren

Seksiyonel Panel Kapı

Seksiyonel Panel Kapı

Seksiyonel Panel Kapı Nedir?

Seksiyonel Panel kapı giriş ve çıkışların denetim altında tutulması gereken mekânlarda kullanılan, kullanışlı kapılardır. Bu kapıların birçok çeşidi bulunmaktadır. Ancak seksiyonel kapı çeşitleri arasında en çok tercih edilenler ise seksiyonel panel kapı olarak adlandırılırlar. Bu kapılar, özellikleri ile bulundukları mekânların hem yalıtımını hem de güvenliğini sağlarlar. Peki, bu kapıların diğer özellikleri nelerdir?

Seksiyonel Panel Kapıların Montajı için 3 çeşit yataklama sistemi kullanılmaktadır. Montaj için uygulanan standart yataklama için en az 50 cm’lik kiriş alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan kiriş sisteminin bulunmadığı yerlere öncelikle yataklama işlemi uygulanır.

Seksiyonel kapıların uygulanması için standart yataklamanın uygulandığından bahsetmiştik. Ancak bunun yanında yüksek yataklama ve giyotin yataklama sistemleri de uygulanabilmektedir.
Seksiyonel kapıların yaklaşık olarak 25000 tur ömrü bulunmaktadır. Ancak bu durum kapının kullanım sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Yine seksiyonel panel kapıların çok daha uzun süreli kullanılabilmeleri için düzenli olarak bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunun için mutlaka işinde uzman ve tecrübeli bir seksiyonel kapı servisi ile çalışmanız gerekmektedir.

Seksiyonel Panel Kapı Özellikleri

Seksiyonel panel kapı çeşitlerinin içi poliüretan ile kaplıdır. Dışı ise alüminyum ya da paslanmaz çelik malzemeden imal edilen bu kapılar, pek çok alanda kullanılabilirler. Ancak en çok kullanıldıkları mekânlar arasında; fabrikalar, oto yıkama tesisleri ve garajlar yer alır. Yine bunun yanında depolarda da sıklıkla tercih edilirler. Bu kapı çeşitlerinin kullanımının temel nedeni ise denetimli giriş ve çıkış sağlamaktır. Özellikle giriş-çıkışın çok yoğun olduğu mekânlar için denetim oldukça önemlidir.

Seksiyonel kapılar, manuel ya da otomatik olarak tasarlanarak imal edilebilirler. Yine manuel olarak tasarlanan kapılar da tıpkı otomatik olanlar gibi yay sistemi ile güçlendirilmiştir. Bu yay sistemi, kullanıcıların kapıyı açmak için uygulamaları gereken gücü azaltır ve pratik kullanım imkânı sağlar. Otomatik seksiyonel panel kapılarda ise en çok tercih edilen tür kumandalı sistemlerdir. Bu sistemler manuel olanlara göre çok daha kullanışlıdır. Manuel olanlara göre daha az tercih edilseler de, konfor ve pratiklik açısından çok daha ön planda oldukları yadsınamaz.

Seksiyonel Panel Kapıların Avantajları

Seksiyonel panel kapı kullanımının pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi mukavemet gücü yüksek ürünler olmalarıdır. Panelli seksiyonel kapılar, ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde poliüretan dolgulu sandviç panellerden meydana gelirler. 12 m genişlik ve 8 m yüksekliğe kadar üretilebilen bu dayanıklı kapılar, iş güvenliğini sağlayacak özel emniyet sistemleri ile donatılarak imal edilirler.

Panelli seksiyonel kapılar, yeni üretim teknolojisi ile fonksiyonel tasarımın kusursuz bir kombinasyonudur. Bu kapılarda paneller daha uzun olduğu için daha az bağlantı bulunmaktadır. Bağlantının az olmasının ise birtakım olumlu sonuçları bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise bu kapıların en sert darbelere karşı dahi dayanabilmeleridir. Yine seksiyonel panel kapı sistemleri alüminyum, çelik ya da paslanmaz çelikten üretilebilirler.

Bu dirençli kapılar, ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde üretilirler. Bu nedenle de yüksek derecede ısı ve ses yalıtımı sağlarlar. Ayrıca bu durum, yoğuşma ve korozyon gibi problemleri de engellemektedir. Seksiyonel kapı çeşitleri arasında sıklıkla tercih edilen panelli kapıların kullanımının sağladığı bir diğer avantaj ise, oldukça sessiz çalışmalarıdır.
Gelişmiş bir emniyet sistemine sahip olan panelli seksiyonel kapılar, oluşabilecek kazaların da önüne geçer. Özellikle geliştirilmiş emniyet cihazları içerisinde, halat sıkışması gibi durumları engellemek için koruma diski bulunmaktadır. Ayrıca panellerin birleştirme metodu ise parmak sıkışması gibi kazaları önlemektedir.

Whatsapp
Mahmut Çevik
Mahmut Çevik
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?