tren

Yükleme Rampaları

Yükleme Rampaları

Ağır olan ve çok fazla bulunan yüklerin, yüksek alanlara taşınmasında yardımcı olan ve ürünleri tümseğe taşıyan yükleme rampaları taşınmalarda yahut sevkiyatlarda çok fazla kullanılmaktadır. Ancak bu yükleme rampa sistemi çoğunlukla kamyona ürün yükleme de tercih edilmektedir. Çağımızda çok fazla tercih edilen bu rampa modellerinin yükleri kaldırma optimize ve kapasiteleri değişmektedir. En fazla avantaj sağladığı alanlar genellikle tırlar yahut kamyonlar olmaktadır. 

Yüklemede yardımcı olan bu rampalarda farklı modeller mevcut olmakla birlikte farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan her yük rampası farklı olabilmektedir. İnsan güçleri çoğu zaman bir yerde işe yaramamakta ve devreye farklı teknolojilerde ya da gelişmiş ürünler girmektedir. Bu ürünlerden biri elbetteki yükleme rampaları olmaktadır. İnsan gücünün zorlandığı süreçte yük rampaları sağladığı hizmet sonucunda fayda sağlamaktadır. Ayrıca bu yük rampaları genellikle yükleri hızlı şekillerde taşımaktadır. Ayrıca altı ton yükleri kolaylıkla taşıyabilen bu yük rampaları model seçenekleri de bulunmaktadır. 

Teleskop ve standart tip modelleri bulun yük rampalarında boy ve genişlikleri farklılık göstermektedir. Teleskop tipli yükleme rampaları genellikle 1000 mm yahut 600 mm aralarında olmaktadır ve uzatılabilmektedir. Bu teleskop tip yükseklik rampaları ise özellikle tırların arkasına yahut kamyonların arkasına yerleştirilerek konteynere yük, taşınır ya da konteynerden yükler bu rampalar sayesinde alınır ve depolara sevkiyatı gerçekleşir. Ayrıca yükleme rampalarının bir diğer ismi ise seviye ayarlayıcı rampa olarak bilinmektedir. Çünkü rampalarda yüksekliğe göre basamaklar bulunmakta ve yüksekliğe göre basamak seviyeleri seçilmektedir. Ayrıca yükleme rampalarında bulunan özel emniyet sistemi sayesinde yüklerde kayganlık gelişmez ve yükler dahilinde rampalarda alçalıp, yükselmektedir. 

Yükleme Rampaları Nasıl Kullanılır?

Gelişmiş olan ve manuellerin yanı sıra son derece teknolojik yapıya sahip olan yükleme rampaları sağladıkları faydalar sonucunda çok dikkat çekmiştir. Ağır yüklerde sevkiyat yapılması gerektiğinde yahut kişi ev taşıdığında yüksek apartmanlarda eşyaların kaldırılmasında fayda sağlayan rampaların kullanımı ise oldukça kolaydır. Manuel şekillerde bulunan yük rampalarında insan gücüne ihtiyaç duyururken, teknolojik otomatik yük rampalarında insan gücüne ihtiyaç pek fazla duyulmaz. 

Yükleme rampaları yükün yapılacağı alana göre model seçimi yapıldıktan sonra ise deneyimli personeller tarafından kontrol panelinde bulunan butonlar dahiline çalışmaktadır. Emniyetli sistemleri sayesinde ise hem personel hem de yükler zarar görmemektedir. 

Yükleme Rampaları Ne İşe Yarar

Hidrolik pompa sistemleri ve piton sistemleri ile çalışan yükseklik sevkiyatlarında ihtiyaç duyulan yükleme rampaları günümüzde çok fazla gelişmiştir. Manuel yükleme rampalarının yanı sıra son derece teknolojik yapılara sahip olan yükleme rampaları birçok alanda fazlasıyla fayda göstermektedir. Emniyet valf sistemi bulunan yükleme rampaları son derece güvenilir olmakla birlikte maksimum bir verimlilik sağlamaktadır. Kullanım alanları ise çoğunlukla havaalanı yahut market, depo veya hangarlar olmak üzere birçok geniş alanlarda kullanım ve çözümleme sağlamaktadır. 

Ayrıca yükleme rampaları endüstriyel alan ve lojistik merkezler dahilinde bulunan sahalarda boşaltma veya yükleme amacıyla kullanılmakta hız seviye performanslar ise azami seviyededir. Yükleme rampalarında bulunan valf grubu ve hidrolik üniteler sayesinde destek alınarak piston kısmına yağ gönderilmesi ile kullanıma başlamakta ve hareket etmektedir. Tek bir buton dahilinde çalışan bu yükseklik rampalarında kullanıcı kontrol panosu da bulunmaktadır. Bütün elektrik ve CE standartları eşliğinde uygun şekillerde imal edilmiştir.

Ayrıca yüklenecek yüksekliğe ve yol uzunluklarıma göre de araç ebatlarına oranlarda değişik ölçülerde tercih edilerek imalı gerçekleşir. Ayrıca yükleme rampası tercih edilirken birkaç hususa dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin yükleme yapılacak alanlara uygun boyutlarda ve müşteri ihtiyacını karşılayacak özelliklerde bulunan rampa modellerini seçmeniz gerekmektedir.

Yükleme rampalarının satın alındığı yahut kiralandığı firmaların kesinlikle güvenilir olması gerekmektedir. Güven arz etmeyen firmalar dahilinde yükleme rampası alındığı takdirde iş kazaları oluşabilmekte ve olası kötü durumlarda teşkil edebilmektedir. Yükleme yahut boşaltma işlemini gerçekleştireceğiniz sevkiyatlarında kötü sonuçlar elde etmemek için kesinlikle kaliteli rampalar tercih edilmelidir. 

Yükleme Rampaları Avantajları

Yükleme sırasında, yüklenecek eşyaların kolaylıkla yüklenecek yükseliğe taşınmasında yardımcı olan yükleme rampaları birden fazla fayda ve avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar ise şu şekildedir;

• Yükseklik seviyesinin ayarlanması için pistonlardan yardım alınmaktadır. Bu pistonlar ve kullanıcı panosu sayesinde kolay kullanma avantajı sunulmaktadır. Kolay kullanım sunan yükleme rampaları ise zemin ile tır arasındaki yüksekliği dengeleyerek, yükleme kısmından eşyalar kolaylıkla yüklenir ya da boşaltılır.

• Kamyon ve tır gibi araçlarda bulunan yüklerin depoya yahut zemine indirilmesinde insan gücü kullanıldığı vakit çok zaman kaybı yaşanmaktadır. Ancak bu alanlarda sevkiyat yapılırken insan gücünün aksine yükleme rampaları tercih edilmesi halinde zaman kaybını önlemektedir.  

• Doğru yükleme rampaları seçimi dahilinde yapılan yükleme işlemlerinde enerji tasarrufu da sağlanmakta ve enerji kaybını önleyerek firmalara avantajlar sağlamaktadır. 

• Yükleme rampaları, boşaltma yahut yükleme sırasında bulunan emniyet nedeniyle işlemler son derece güvenilir şekillerde ve yüklerin hasar almaması halinde boşaltma ve yüklemesi gerçekleşir. Ayrıca yükleme rampaları iş kazalarını minimum seviyeye indirmekte ve olası kötülüklerin önüne geçerek avantajlar sağlamaktadır. 

• Yükleme rampaları fiyatları ise bilindiğinin aksine çok fazla maliyetli olmamaktadır. Her bütçeye uygun şekillerde satılan yükleme rampaları kalite değerleri de çok yüksek olmaktadır. Ayrıca kişiler isteği üzerine yükleme rampalarını satın almak yerine kiralama işlemini de tercih edebilmektedir. Yükleme rampalarının fiyatları ise her modele ve kalitesine göre değişmektedir. 

Whatsapp
Yasin Çevik
Yasin Çevik
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?